فرماندار خوشاب -امان الله خدمتگزار

فرماندار خوشاب
امان الله خدمتگزار

 

    .     .     .
۱۳۹۳/۰۶/۰۱

معرفی شهرستان

شهرستان خوشاب


برای مشاهده تصویر در اندازه کامل کلیک کنید.

 

 
 
  • معرفی شهرستان خوشاب

  • موقعیت نسبی، حدود، مساحت و جمعیت

شهرستان خوشاب با وسعتی بالغ بر 1886 کیلومتر مربع در شمال غربی استان خراسان رضوی بین 36 درجه و 20 دقیقه تا 36 درجه و 50 دقیقه عرض جغرافیایی و 57 درجه و 42 دقیقه تا 58 درجه و 51 دقیقه طول جغرافیایی و همچنین شهر سلطان­آباد مرکز شهرستان در 36 درجه و 24 دقیقه عرض جغرافیایی و 58 درجه و 2 دقیقه طول جغرافیایی قرار گرفته که از جنوب به شهرستان سبزوار، از شمال به شهرستان اسفراین، از غرب به شهرستان جوین و از شرق به شهرستان­های نیشابور و فیروزه محدود می­شود. طبق سرشماری سال 1390 جمعیت شهرستان برابر با 37914 نفر اعلام گردیده است. راه­آهن سراسری و جاده ترانزیتی آسیای میانه از مرکز شهرستان خوشاب می گذرد. از نظر تقسیمات کشوری خوشاب تا سال 1368 از توابع بخش مرکزی شهرستان سبزوار محسوب می­شد تا در سال 1368 بخش خوشاب تأسیس و در سال 1389 در راستای عزم دولت خدمت­گذار برای محرومیت­زدایی، طبق مصوبه هیأت وزیران به شهرستان ارتقا پیدا کرد. شهرستان خوشاب در حال حاضر شامل دو بخش (مرکزی، مشکان)، 5 دهستان (سلطان‌آباد، رباط جز، طبس، مشکان و دره‌یام) و 74 پارچه روستا و آبادی دارای سکنه می­شود.

 
  • موقعیت جغرافیایی عوارض زمین شناسی (عوارض، مرتفع ­ترین نقطه، پست ­ترین نقطه)

در جنوب شهرستان ارتفاعات طبس قرار دارد که شامل کوه­های سلیمانیه، کوه سی­آب، کوه سیاه، کوه سفید، کوه زول و کوه سوراخدار می­شود. ادامه این ارتفاعات به رشته کوه جغتای می­رسد. در جنوب شرقی شهرستان کوه گوین و ارتفاعات امامزاده حیدر و در شمال منطقه، کوه ینگ، ارتفاعات مشکان و مارکوه در دره یام قرار دارد. روستای دربند با 1750 متر ارتفاع از سطح دریا مرتفع­ترین نقطه، و ایستگاه راه آهن سبزوار در نزدیکی شهر سلطان­ آباد با 1135 متر ارتفاع از سطح دریا پست­ ترین نقطه شهرستان است.
 


  • مناسبت­ها و سنت­های مهم و تاریخی شهرستان
نام مناسبت تقویم تاریخی فلسفه برگزاری میزان حضور رویکرد
مسابقات کشتی با چوخه روستای نوده انقلاب 10 فرورودین گسترش منش پهلوانی 5000 نفر ورزشی- فرهنگی
مسابقه کشتی با چوخه روستای بابالنگر 13 فروردین // 1000 نفر ورزشی- فرهنگی

 

  • کارخانجات و واحدهای تولیدی (کار و کارگری)
نام واحد محصولات
شرکت سیمان فرجاد سبزوار سیمان و آهک صنعتی
 
 
  • ظرفیت­ها و امکانات شهرستان
ارتباطات:  عبور جاده ترانزیتی آسیای میانه و راه­آهن سراسری از خوشاب این شهرستان را به لحاظ ارتباطات در وضعیت بسیار مطلوبی قرار داده است.
گردشگری: وجود طبیعت زیبای گردشگری در بخش مشکان و دره یام، طبیعت زیبای روستای طبس، و مجموعه تاریخی بابالنگر از پتانسیل­های گردشگری خوشاب می­باشد.


منبع : روابط عمومی
تعداد بازدیدها : ۱۰۲۸۳


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

بازدید امروز ۱۰۳
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۵۶ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۵۶ نفر
کل بازدیدکنندگان ۴۰۳۴۴۱ نفر
تعداد کاربران مهمان ۵۸ نفر
آماربازدیدکنندگان