فرماندار خوشاب
محمود شم اّبادی
فرماندار خوشاب

    .     .     .
۱۳۹۳/۰۱/۳۰

اماکن تاریخی و گردشگری

از جمله مهمترین اماکن زیارتی، آثار تاریخی و گردشگری شهرستان خوشاب می توان موارد زیر را نام برد:
(جهت مشاهده تصاویر بیشتر از طریق منوی گالری تصاویر واقع در بالای سایت به گالری تصاویر اماکن
تاریخی و مذهبی مراجعه نمایید.)
 
 اماکن زیارتی شهرستان :
  • ابراهیم ابن عباس روستای نوده:
بقعه شاهزاده ابراهیم ابن عباس در 45کیلومتری غرب سلطان آباد و در روستای نوده انقلاب قرار دارد.در سالهای اخیر به سبب استحکام بخشی ومرمت بنا تغییراتی در آن صورت گرفته است.
 
  • امامزاده جعفر روستای چاهک:
این بنا از ابنیه ارزشمند دوره صفویه بوده که مرحوم قرهخانی بهار آن را توصیف کرده است که خلاصه ای از آن را می آوریم بنایی است 8ضلعی که در جبهه شمالی و جنوبی آن را الحاقات خشتی در برگرفته است بنای اصلی و اطاق مقبره برروی یک سکوی آجری بنا شده که ایوان اصلی بنا بدانجا باز میشود این سکو 60/16متر طول دارد و 50/2متر عرض دارد در دوره قاجاریه داخل بنا راکلا سفید کاری کرده و حاشیه ابتدای شروع گنبدرا با آیه وان یکاد که زمینه لاجوردی رنگ نوشته شده مزین کرده اند در داخل بنا قطعه سنگی موجود است که جای پای کودکی را با ظرافت خاصی در آن حکاکی کرده اند این سنگ سیاه رنگ امروز بردیوار جانب غربی بناالصاق شده و گویا در اصل از محلی دیگر به اینجا آورد شده است و جای پای مزبور متعلق به امامزاده مدفون در این بقعه است . در حال حاضر این بنا نیز تخریب وبجای آن بنای تازه ای ساخته اند.
 
 
  • امامزاده جعفر ابن موسی(ع) روستای درفک:

آرامگاه امامزاده جعفر ابن موسی در روستای درفک قرار دارد بنای این بقعه در سالهای اخیر ساخته شده وهنوز کار آن به اتمام نرسیده است.
 
  • امامزاده حیدر روستای طالبی:
این بقعه مطهر در ارتفاعات شمال روستای طالبی(بخش مرکزی) قرار دارد در سالهای اخیر اقداماتی برای مرمت واحیای بنا صورت گرفته است . روستای طالبی در فاصله 5کیلومتری شهر سلطان آباد قرار دارد.این آرامگاه در ارتفاعات ودر منطقه ای خوش آب وهوا هر ساله پذیرای مهمانان زیادی است که از دور ونزدیک به زیارت  این آرامگاه می آیند.
 
 
اماکن تاریخی:
  • مجموعه تاریخی بابالنگر:
مجموعه تاریخی روستای بابالنگر شامل دو آرامگاه بنامهای آرامگاه میر مطهر و آرامگاه بابا توکل و ورودی این آرامگاه ها و حمام و سردابه های پیرامون آنهاست .این مجموعه بر فراز ارتفاعات روستا و در جبهه شمالی آن قرار دارد.دو آرامگاه روستای بابالنگر که متعلق به دوران سلجوقی و قرن هفتم هجری است که البته در ادوار بعدی حتی تا عهد قاجاریه مورد مرمت و تعمیرات فراوانی قرار گرفته است.بنای قدیمی تر که سازه ای کاملا از سنگ با ملات گچ دارد از بیرون یک پلان مربع شکل دارد که ایوانیبلند و رفیع روی ضلع شرقی آن درحال حاضر تنها راه دسترسی به فضای درونی را میسر میسازد.
این ایوان با عمقی حدود 2متر کم عرض و بلند با قوس جناقی که البته بخش اعظمی از آن فروریخته با دری کوچک و کوتاه روی اسپر آن امکان دسترسی به فضای داخل آرامگاه که پلانی چهار گوش بعنوان گنب خانه و چهار تاقنمای کم عمق در چهار ضلع اصلی ممکن می سازد.
این چهار تاق نما که تاقنمای ضلع شرقی راه ورود به فضای گنبد خانه است عمقی حدود یک متر دارد.روی اسپر طاقنماهای اضلاع شمالی و جنوبی نغولهای تزئینی با قوس کلیل ایجاد شده که عمقی حدود10سانتی متر دارد. روی اسپر نغول وسطی طاقنمای ضلع جنوبی یک گچبری بسیار زیبا حاوی اشعار و آیاتی از قرآن و نقوش گل های تزئینی بچشم می خورد.چهار گوشه سازی به شیوه اسکنج در گوشه ها ی پلان چهارگوش آرامگاه وچهار تویزه که حکم نورگیر را پیدا کرده مابین این اسکنجها پلان چهارگوش آرامگاه را به هشت ضلعی تبدیل و سپس گنبد اصلی روی آن اجرا شده به عبارتی چهار اسکنج در گوشه های گنبد خانه و چهار تویزه روی اضلاع اصلی گنبد خانه و بین اسکنج ها باعث تبدیل پلان چهار به هشت و سپس گنبد گرد چین با سنگ روی آن اجرا گشته است.اسکنجها و نورگیرها بین آنها درون یک قاب مستطیل شکل قرار دارند .روی اسپر تاقنمای ضلع غربی آثار یک ورودی با درب چوبی منبت کاری شده بسیار زیبا و نفیس بچشم میخورد که در حال حاضر مسدود شده است.تاقنماهای چهار طرف گنبد خانه قوس جناقی سه بخشی تند دارند .روی هر ضلع گنبد خانه در دو طرف تاقنماهای اصلی دو طاقچه مستطیل شکل کشیده و باریک ساخته شده که بعنوان تزئین و محل گذاشتن اشیا استفاده می شود در زیر هر کدام از این تاقچه های کشیده و بلند مستطیل شکل یک گودی مربع شکل ساخته شده که به عنوان محل روشن کردن شمع استفاده می شود و روی این گودی با گچ تزئین و قوس های جناغی کوچکی ایجاد شده است.
روی لبه ی اسکنجها و تویزه های نورگیرهای زیر گنبد بوسیله ی گل اخرا خطوط پهن قرمز رنگی ایجاد شده که تزئینی ساده ولی زیبا در زیر گنبد بوجود آورده است.
در وسط گنبد خانه قبری است که روی آن صندوق چوبی ساده و بدون تزئینی نصب شده است. کل بدنه فضای داخلی آرامگاه ونیز گنبد آن اندود گچ دارد. در بدنه بیرونی آرامگاه روی اضلاع شمالی , جنوبی و غربی در ارتفاع زیر گنبد سه طاقنمای تزئینی کوچک با قوس جناغی ایجاد شده که طاقنمای وسطی در هر ضلع همان تویزه بین اسکنج های زیر گنبد است که به عنوان نورگیر در چهار ضلع گنبد خانه و زیر گنبد اصلی آرامگاه وجود دارد . این طاقنماهای کوچک درون نغول های کم عمق مستطیل شکلی ایجاد شده اند که به عنوان تنها تزئین جداره ی بیرونی آرامگاه محسوب می شوند.


 
  • آرامگاه گل گنبد:
گل گنبد تطور شده ی گور گنبد است گور در زبان کردی یعنی سنگ و گور گنبد یعنی گنبدسنگی . سنگ بنا از نوع رسوبی و بوم براست که درحاشیه روستا به وفور دیده میشود .اسلوب معماری بنا و نحوه تبدیل پلان از مربع به دایره با گوشه سازیهای انجام گرفته و کشیدگی اندام بنا دهانه کم ارتفاع زیاد مربوط به دوره مغول است ورودی بنا بصورت ایوان از ضلع جنوبی است که در طرفین ورودی بقایای ایوانی است که دارای پلکان دسترسی به بام بنا بوده این رشته پلکانها که بصورت دایره کار شده در حکم پشت بند ایوان بوده است پیمودن یا هندسه گنبد خانه مربع است که با طاقهای جناقی و گوشه سازیهایی با استفاده از قاعده سکنج نسبت به تبدیل پلان از چهار به هشت و شانزده و نهایتا شصت و چهار اقدام کرده اند و زمینه بشن گنبد را جهت اجرای عرق چین بوجود آورده اند گنبد خانه در چهار جهت اصلی بصورت در گاهی قابل دسترسی بوده که در حال حاضر مسدود شده است این نوع معماری متاثر ازچهار طاقیهای ایران قبل از اسلام است این بنا قابل مقایسه با بنای تاریخی حاج بابا توکل و میرمطهر در بابالنگر و ابنیه تاریخی جوین میباشد آقای عباسعلی بیات 35ساله اهل و ساکن روستای گل گنبد به نقل سینه به سینه میگوید :نوه ی یکی ازامامان در این مکان دفن است یک زن با دو فرزند.
 
  • آسیابهای روستای درفک:
در پایین دست روستای درفک بقایای سه آسیاب آبی قرار دارد دو تا از این آسیابها با فاصله کم وآسیاب سومی در فاصله تقریبی یک کیلومتری از روستا قرار دارد متاسفانه در حال حاضر تنها آثار تنوره این آسیابها به چشم می خورد که البته تنوره آسیاب سومی سالمتر وسنگ آسیاب نیز همانجا موجود است.
 
 
  • سنگ سوراخ درفک:
در حاشیه شمال شرقی روستا ودر کنار مسیر روستا به روستای رود سراب صخره ا ی بزرگ وسفید رنگ قرار دارد در ارتفاع یک متری این صخره از سطح زمین، سوراخی به قطر تقریبی 40 سانتی متر وطول یک ونیم متر وجود دارد که اهالی معتقدند هرکس شک نداشته باشد از این سوراخ عبور می کند وهر کس شک داشته باشد در این سوراخ گیر می کند. در کنار این صخره بوته گل محمدی روییده است که مردم به آن اعتقاد داشته وجهت برآورده شدن حاجات بر آن پارچه های رنگین می بندند.
 
 
  • دستکند زیر زمینی درفک:
در قسمت شمالی روستا دستکندی وجود دارد که به گفته اهالی دوطبقه بوده و در بسیاری از قسمت ها ارتفاع آن به 2 متر می رسد.یکی از ورودیهای این دستکند قنات روستا می باشد که در جریان بازدید از این دستکند مشخص شد بعد از حدود 50متر از رفتن به عمق قنات ورودی دستکند در ارتفاع یک ونیم متری از سطح آب قنات مشخص است در ابتدا ورودی ارتفاعی تقریبا یک متر دارد که در انتها ارتفاع بیشتر می شود. متاسفانه بعد از رفتن حدود 20 متر در داخل دستکند به سمت جنوب مسیر به علت پر کردن یکی از چاهها  مسدود می شود . طبق گفته اهالی که در قدیم به داخل دستکند رفته اند دستکند چندین مسیر داشته ودر هر مسیر نیز حجره هایی وسیع  احداث شده است. 
 
 
  • یخدان سلطان آباد:
پیمون (هندسه) دایره شکل مشخصات معماری قطر حدوداٌ 8متر دارای دو ورودی است یکی از ضلع شمالی یکی از جنوبی قطر دهانه 30/1 سانتی متر ضلع جنوبی وقطر دهانه ضلع شمالی 20/2 سانتی متر است . ارتفاع آن 8متر ومحیط آن 45متر می باشد. نوع پوشش طاق ازنوع بستو است .مصالح آن خشت وگل است که ازگل درایجاد عایق استفاده کرده اند . چاله یخ حدوداٌ 6متر بوده دیواره های سایه اندازه آن ازبین رفته است . باعنایت به اسلوب معماری وبررسی های میدانی قدمت بنا به دوره قاجاریه می رسدوچون مکمل خلاء اسناد تاریخی شهر سلطان آباد است درفهرست آثار ملی کشور به شماره 11022ثبت شده است .درضلع جنوبی مکانی است که ازآنجا میریخ یخها را به چاله ی یخ می آورده درضلع شمالی منتهی به اطاقکی می شده که درآنجا یخ ها را به فروش می رسانده اند برای جلوگیری ازآب شدن یخ درفصل گرماچاهی داخل چاله ی یخ حفرمیکرده اند که زه ورطوبت چاله به درون آن هدایت می شده است.
 


منبع : میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوشاب
۲۷۰۵


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان