فرماندار خوشاب
محمود شم اّبادی
فرماندار خوشاب

    .     .     .
۱۳۹۳/۰۶/۰۱

معرفی شهرستان

شهرستان خوشاب


برای مشاهده تصویر در اندازه کامل کلیک کنید.

 

 
 
  • معرفی شهرستان خوشاب

  • موقعیت نسبی، حدود، مساحت و جمعیت

شهرستان خوشاب با وسعتی بالغ بر 1886 کیلومتر مربع در شمال غربی استان خراسان رضوی بین 36 درجه و 20 دقیقه تا 36 درجه و 50 دقیقه عرض جغرافیایی و 57 درجه و 42 دقیقه تا 58 درجه و 51 دقیقه طول جغرافیایی و همچنین شهر سلطان­آباد مرکز شهرستان در 36 درجه و 24 دقیقه عرض جغرافیایی و 58 درجه و 2 دقیقه طول جغرافیایی قرار گرفته که از جنوب به شهرستان سبزوار، از شمال به شهرستان اسفراین، از غرب به شهرستان جوین و از شرق به شهرستان­های نیشابور و فیروزه محدود می­شود. طبق سرشماری سال 1390 جمعیت شهرستان برابر با 37914 نفر اعلام گردیده است. راه­آهن سراسری و جاده ترانزیتی آسیای میانه از مرکز شهرستان خوشاب می گذرد. از نظر تقسیمات کشوری خوشاب تا سال 1368 از توابع بخش مرکزی شهرستان سبزوار محسوب می­شد تا در سال 1368 بخش خوشاب تأسیس و در سال 1389 در راستای عزم دولت خدمت­گذار برای محرومیت­زدایی، طبق مصوبه هیأت وزیران به شهرستان ارتقا پیدا کرد. شهرستان خوشاب در حال حاضر شامل دو بخش (مرکزی، مشکان)، 5 دهستان (سلطان‌آباد، رباط جز، طبس، مشکان و دره‌یام) و 74 پارچه روستا و آبادی دارای سکنه می­شود.

 
  • موقعیت جغرافیایی عوارض زمین شناسی (عوارض، مرتفع ­ترین نقطه، پست ­ترین نقطه)

در جنوب شهرستان ارتفاعات طبس قرار دارد که شامل کوه­های سلیمانیه، کوه سی­آب، کوه سیاه، کوه سفید، کوه زول و کوه سوراخدار می­شود. ادامه این ارتفاعات به رشته کوه جغتای می­رسد. در جنوب شرقی شهرستان کوه گوین و ارتفاعات امامزاده حیدر و در شمال منطقه، کوه ینگ، ارتفاعات مشکان و مارکوه در دره یام قرار دارد. روستای دربند با 1750 متر ارتفاع از سطح دریا مرتفع­ترین نقطه، و ایستگاه راه آهن سبزوار در نزدیکی شهر سلطان­ آباد با 1135 متر ارتفاع از سطح دریا پست­ ترین نقطه شهرستان است.
 


  • مناسبت­ها و سنت­های مهم و تاریخی شهرستان
نام مناسبت تقویم تاریخی فلسفه برگزاری میزان حضور رویکرد
مسابقات کشتی با چوخه روستای نوده انقلاب 10 فرورودین گسترش منش پهلوانی 5000 نفر ورزشی- فرهنگی
مسابقه کشتی با چوخه روستای بابالنگر 13 فروردین // 1000 نفر ورزشی- فرهنگی

 

  • کارخانجات و واحدهای تولیدی (کار و کارگری)
نام واحد محصولات
شرکت سیمان فرجاد سبزوار سیمان و آهک صنعتی
 
 
  • ظرفیت­ها و امکانات شهرستان
ارتباطات:  عبور جاده ترانزیتی آسیای میانه و راه­آهن سراسری از خوشاب این شهرستان را به لحاظ ارتباطات در وضعیت بسیار مطلوبی قرار داده است.
گردشگری: وجود طبیعت زیبای گردشگری در بخش مشکان و دره یام، طبیعت زیبای روستای طبس، و مجموعه تاریخی بابالنگر از پتانسیل­های گردشگری خوشاب می­باشد.


منبع : روابط عمومی
۱۳۰۲۸


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان